Mimo, iż jako rodzic, zdajesz sobie sprawę, że waga tornistra nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka, wiesz, że zazwyczaj Twoja pociecha dźwiga o wiele większy ciężar. Jak temu zapobiec? Czy istnieją sposoby na „odchudzenie” szkolnego plecaka? Oczywiście! Zapoznaj się z poniższymi radami i zadbaj o zdrowy kręgosłup swojego dziecka.

Zbadano, że przeciętny plecak trzecioklasisty waży 5 kg (gdzie dopuszczalne maksimum to ok. 3 kg), w czwartej i piątej klasie jest to 6-8 kg (a to już 200% normy), siódmoklasista dźwiga codziennie między 8 a 10 kg… Przerażające? Niestety tak. Szkolne plecaki zabierane każdego dnia przez nasze dzieci ważą o wiele za dużo. Zbyt duże obciążenie powoduje bolesne problemy z kręgosłupem, wady postawy oraz zmiany przeciążeniowe w stawach kolanowych i skokowych. Nic więc dziwnego, że rodzice coraz częściej szukają porad na temat odciążenia wyprawki dziecka. Na szczęście jest na to kilka dobrych sposobów.

1. Codziennie sprawdzaj plecak dziecka
Przeglądając zawartość tornistra porównaj ją z aktualnym planem lekcji. Dzieci bardzo często zapominają wyjąć pomoce szkolne w postaci farb, kredek, bloków rysunkowych itp., które były potrzebne poprzedniego dnia. To samo dotyczy podręczników, zeszytów czy atlasów, które przypisane są do zajęć nieplanowanych danego dnia. Sprawdź, czy junior nie zamierza zabrać kilku ulubionych zabawek, niezjedzonych kanapek i owoców, czy zepsutego soku w butelce. Wspólny przegląd pozwoli wyeliminować z plecaka rzeczy, które tworzą niepotrzebny ciężar.

2. Wybieraj lżejsze modele plecaków
Zastanawiając się nad kupnem nowego plecaka dobrze sprawdź ile waży przed zapakowaniem. Metalowe lub plastikowe elementy mogą zwiększyć wagę plecaka nawet o 1 kg, a to tyle co dwie książki.

3. Tornister na kółkach
Jeśli w żaden sposób nie jesteś w stanie odciążyć zawartości plecaka, pomyśl o tornistrze na kółkach. Plecak na kółkach ciągnięty za wygodną rączkę, to dobry sposób na przetransportowanie ciężaru z domu do szkoły. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie zastanów się nad podłożem, po którym porusza się codziennie Twoje dziecko oraz czy w szkole nie będzie musiało pokonywać z takim plecakiem zbyt dużej ilości schodów.

4. Lekka wyprawka
Postaraj się pozamieniać ciężkie rzeczy na lżejsze. Wybierz lekki piórnik zamiast metalowego pudełka. Może wystarczy 12 kredek zamiast 24? Wymień grube zeszyty w twardych oprawach na te 16- lub 32-kartkowe w cienkich okładkach. Litrową butelkę z wodą, na półlitrową z filtrem do uzupełniania w kranie. Sposobów jest naprawdę wiele.

5. Podręcznikowe dyżury
Zaproponuj dziecku, aby umówiło się z kolegą z ławki na podział obowiązków. Jeśli maluch siedzi na jakiejś lekcji z tą samą osobą, może umówić się na noszenie potrzebnych podręczników na zmianę. Zazwyczaj podczas zajęć wystarczy, aby na parę przypadała jedna książka.

6. Szkolne szafki
Coraz więcej szkół zaopatrzonych jest w szafki dla uczniów. Mogą w nich przechowywać stroje na WF, buty na zmianę, niektóre książki i inne pomoce naukowe. Dzięki temu można znacznie odciążyć codzienną zawartość tornistra. Dowiedz się tylko, czy są one dobrze zabezpieczone i zamykane na klucz.

7. Wspólna wyprawka
W porozumieniu z nauczycielami i innymi rodzicami, zaproponujcie, aby część przyborów, z których korzystają dzieci w szkole, była wspólna. Bloki rysunkowe, kleje, nożyczki, kredki, farby itp. mogłyby być zakupione ze wspólnego funduszu i przechowywane w sali lekcyjnej.

8. Dodatkowy komplet podręczników
Część placówek w związku z protestami rodziców decyduje się na zakup dodatkowych podręczników do pracy na lekcji. Są to zazwyczaj książki skupowane od uczniów odchodzących klas, które wykorzystuje się tylko podczas zajęć. Jest to rozwiązanie pozwalające dzieciom zostawiać własne podręczniki w domu i wykorzystywania ich tylko do nauki i odrabiania zadań. Jeśli szkoła Twojego dziecka nie może pozwolić sobie na takie rozwiązanie, zastanów się nad kupnem własnego, dodatkowego kompletu, który byłby przechowywany w szkolnej szafce. Dzięki temu dziecko nosiłoby do szkoły tylko zeszyty i przybory szkolne.

9. Ograniczenie zadań domowych
Porozmawiaj z nauczycielami oraz Radą Rodziców o znacznym ograniczeniu zadań domowych, zwłaszcza takich, które wymagają codziennego zabierania ze szkolnej szafki ciężkich podręczników i zeszytów.

10. Podręczniki elektroniczne
Sprawdź, czy podręczniki z których korzysta Twoje dziecko można dostać również w postaci multi lub e-booka. W wielu wydawnictwach dostęp do elektronicznej wersji jest bezpłatny dla osób, które kupiły wersję papierową. Dziecko w takiej sytuacji może, w zależności od preferencji, korzystać z tradycyjnych książek w szkole, a w domu pracować przy pomocy komputera lub tabletu.

Powodów dla których warto odciążyć kręgosłupy naszych dzieci jest wiele. Tak jak i sposobów, aby takie „odchudzanie” było możliwe do zrealizowania. Zacznij od tego, co Twoje dziecko codziennie zabiera ze sobą do szkoły i ustal, czy aby na pewno nosi tylko potrzebne przedmioty. Dobrze przemyśl zakup modelu plecaka oraz szkolnej wyprawki. Współpracuj ze szkołą oraz innymi rodzicami. Możesz zrobić więcej, niż Ci się wydaje!